Poradna spisovné češtiny - Gramatické okénkoNejnovější povídka - Desatero Vánoc
Koncentrovaný cynismus - Jedovaté plivance
Nejnovější glosa - Law, prolog

Září 2012

O rubrice

28. září 2012 v 21:01 | Babu |  Jedovaté plivance
Jak jsme se již zmiňovaly, náš blog prošel změnami a rozšířil se o pár rubrik. Zatímco Gramatické okénko je rubrikou ryze prospěšnou a srdci milou, Jedovaté plivance se k ní ani zdaleka neblíží. Jsou to výplody mé pomatené mysli. Já sama jsem zlá, závidím všem úspěch a neumím nic jiného než kritizovat a plivat kolem sebe. Další urážky prosím do komentářů a prosím spisovně a bez sprostých slov.
Tak, povinný úvod máme za sebou a teď k věci. Snažila jsem se o rubrikou nadlehčenou, líčící převážně nešvary povídkářského světa, které se mi vážně nelíbí. Přiznávám, že se často objeví věci už milionkrát zmiňované, ale chtěla bych místo, kde bude vypsané všechno, co nerada vidím. Nemyslím to nijak zle, nechci se nikoho dotknout, ani mu brát svobodu projevu. Jen se chci vyjádřit, jak to vidím já. Sama vím, že nejsem zdaleka dokonalá a někdo by mohl vytvořit podobnou věc se mnou v hlavní roli. Bude-li to mínit stejně jako já, nebráním se a ráda si přečtu jeho výtvor.
Budu se snažit aktualizovat nějak pravidelně, ale nemohu nic slíbit. Doufám, že si čtení užijete a zanecháte mi svůj názor, ráda jej s Vámi prodiskutuji. :) Jakékoli téma, na které bych měla plivnout, ráda uvítám, pište do komentářů, na ICQ nebo mail.
To je prozatím vše, co mě napadá, tak se s Vámi loučím,
pa-a Vaše zlá Babu

P.S. Hodná Babu publikuje do jiných rubrik, chcete-li se bavit s ní, musíte ji kontaktovat tam.

Gramatické okénko

25. září 2012 v 20:00 | Kami |  Gramatické okénko
Z našich glos jste se již nesčetněkrát dozvěděli, že nám pravopisné chyby způsobují leckdy až fyzické nepohodlí. To není žádná glosátorská nadsázka. Pohled na některé hrubky dokáže člověku milujícímu český jazyk (a tedy i nám) skutečně vyvolat mrazení v zádech a nauzeu. To nemálo zkazí sebepříjemnější zážitek ze čtení a je jedno, zda se danému textu věnujeme za účelem oglosování či v touze po kvalitním literárním vyžití v roli běžného čtenáře. A tím se dostáváme ke Gramatickému okénku.
Důvody k jeho provozu máme v podstatě dva. Tím prvním je naše vznešené přání pomoci autorům, kteří si z nějakého důvodu nejsou v oblasti pravopisu úplně jisti, ke zkvalitnění jejich umělecké tvorby a potažmo i každodenních psaných projevů.
Druhou příčinou (samozřejmě zcela nevýznamnou a podružnou) je jednoduše naše sobectví. Glosovat stále tytéž prohřešky proti gramatice je neskonale únavné a i otrlý glosátor po čase otupí a nemá již sil poukazovat na nedostatky ve shodě podmětu s přísudkem či nesprávně napsanou diakritiku v zájmenech, natož aby tak ještě činil vtipným způsobem. Protože jsme také náruživými čtenářkami fanfiction, mrzí nás pomyšlení, o kolik promyšlených povídek se zajímavými zápletkami jsme již přišly, protože jsme byly odrazeny množstvím chyb hned v prvních větách.
Tomu všemu jsme se rozhodly učinit přítrž. Dobře víme, že glosování coby užitečnou kritiku rozhodně neuznává každý, proto vedle něj přinášíme i tuto méně útočnou a tedy snad přijatelnější formu pomoci s pravopisem. V rubrice budou průběžně zveřejňovány články vysvětlující některé gramatické jevy, obzvlášť ty, které často dělají problém. Budeme rády, pokud nám pomůžete s výběrem témat těchto článků, takže pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte v komentářích a my se to pokusíme vysvětlit.

Články

Glosa - Law

23. září 2012 v 20:00 | Bami |  Glosy
Naši drazí čtenáři, vrací se i naše glosátorská kariéra! Přejeme Vám příjemnou zábavu :)
A jen pro info - autorka před nedávnem své výtvory stáhla, tudíž Vám můžeme přinést jen prolog této kapitolovky. Myslíme si však, že i ten Vás naprosto dostane.
Autorka - Lisa

Druhá strana

18. září 2012 v 20:00 | Babu |  Drabbless
Dobrý den,
dnes tady pro Vás mám double-drabble. Doufám, že se bude líbit.

Postavy: JP, LE, SS
Žánr: Drama
Za beta-read děkuji báječné a dokonalé Kami :*

Doporučení tetičky Babu

14. září 2012 v 17:42 | Babu |  Moje kecy
Dobrý den :))
Vím, že jsem dosud nepřidala žádný článek, ale Kami aktuálně nemůže k počítači a já potřebuju její poslední radu, abych mohla začít zveřejňovat. Rozhodně se tady však brzy objeví nová povídka a glosa.
Ale abych se dostala k věci...
Při čtení jsem narazila na spoustu povídek, kterým chyběl beta-reader. U některých to šlo poznat, u jiných ne. Saphira nedávno přišla s nápadem, že oslovila pár přátel, mimo jiné i mě, a založila stránku Beta-read. Komukoli z nás můžete poslat svůj text nebo povídku k opravě a my si s ní určitě nějak poradíme. Věřím, že musí být zvláštní poslat někomu cizímu tak osobní věc, ale nebojte se, my nekoušeme a máme stejné zájmy s Vámi - mít co nejlepší povídku. Je nás tam dost, věřím, že si jistě vyberete někoho, kdo Vám sedne a budete spokojeni. A ještě poslední věc - ODKAZ.

Další projekt, co mě v poslední době zaujal, je KRITIKA. Jedná se o výměnný obchod - Vy někomu zhodnotíte dílo a on ho na oplátku zhodnotí Vám. Přiznám se, že jsem to nikdy podrobně nezkoumala, neboť mým dokonalým kritikem je Kami a s ní už jsem sehraná. Samozřejmě, asi to není vhodné úplně pro všechny, ale považuji to za velmi povedený nápad. Všechno je na stránkách moc pěkně popsáno a nikdy není problém se doptat. ODKAZ ZDE.

A to je z mé strany vše. Víte-li o podobných věcech, neváhejte je nám napsat, určitě je také zveřejníme a doporučíme dále.

Grand opening!

12. září 2012 v 18:00 | Bami |  Novinky
Uplynul přesně rok ode dne, kdy jsme prohlásily náš blog za archív. Událo se mnoho věcí, dobrých i špatných. Jsme zkušenější, otrkanější a cyničtější než kdy dříve. A hlavně to poslední nás vede k slavnostnímu re-openu našeho blogu. Ano, slyšíte dobře, náš blog bude opět funkční!
Nikdy jsme ze světa fan fiction nezmizely úplně, poslední rok jsme hlavně jen četly. A to je to, co nás děsí. Kam zmizela spisovná čeština? Logika příběhů? Charakter postav? Nevíme to stále, ale rozhodly jsme se proti těmto jevům bojovat. Dojde tedy k drobným změnám na blogu, otevřou se nové rubriky. Stále ještě nevíme přesně, co a jak bude probíhat, ale již nyní máme pár článků nachystaných. Změny tedy čekejte v příštích dnech i týdnech.
Nebojte se však, nezapomněly jsme ani zbytek věcí. Babu pilně píše, Kami ještě pilněji betuje a obě lehce glosujeme. Také jsme se rozhodly navrátit ke společné povídce AFI, která na pár dalších týdnů zmizí a projde kompletní rekonstrukcí. Dokonce i plánujeme její dopsání.
Na závěr si dovolím i trochu sentimentu - stýskalo se nám. Náš blog je náš miláček. Je milé se o něj opět starat.
A to už je, milé děti, doopravdy vše.
V příštích dnech se tady ještě potkáme, psaní zdar :)

Blog byl tímto slavnostně otevřen!